Řešené území má rozlohu cca 29 ha a nachází se v severní lokalitě města Havlíčkův Brod. Je součástí zeleného okruhu, který se vine městem severně od řeky Sázavy a propojuje významné zelené radiály podél vodních toků. Zelený okruh by měl přinést nejen propojení zelených ploch, ale také je zde důraz na využitelnost obyvateli formou rekreace, odpočinku či sportu.
PROJEKT
Systém sídelní zeleně
MÍSTO
Havlíčkův Brod (ČR)
AUTOR
Ing.arch. Tomáš Beneš
Ing. Andrea Junková
Ing.arch. Alena Roztočilová
KLIENT
Město Havlíčkův Brod
FÁZE
Územní studie
ROK
2019
Území je tvořeno plochami s různorodým charakterem. Je rozděleno do čtyř částí – svah u základní školy (koncepce přírodního parku s vybaveností pro sport, kulturu i rekreaci), hráz a potok (rekreace, sport), jihovýchodní břeh rybníka Cihlář a severní část rybníka (cestní síť pro pěší i cyklisty doplněna lavičkami a skupinami stromů). Území je dále součástí významného krajinného prvku soustavy rybníků na Cihlářském potoce vedoucí z volné krajiny městskou strukturou až do centra, kde se potok vlévá do řeky Sázavy. Rybník Cihlář má v tomto systému výsadní postavení ze dvou hledisek. Z hlediska rekreace nabízí první větší vodní plochu s možností koupání a dobrou dostupností pro obyvatele, z hlediska dálkových, především cyklistických, tras je pak důležitým bodem křížení.
Část řešeného území podél potoka a u rybníka Cihlář je v záplavovém území a některé plochy svahů jsou ohroženy půdní erozí. Dále se v řešeném území nachází prvky ÚSES (lokální biocentrum Jircháře a biokoridor). Území spadá do lokality na přelomu vegetací suché acidofilní doubravy a bikové jedlové doubravy. Cílem územní studie bylo navrhnout funkční a prostorové uspořádání lokality za využití potenciálu různorodých ploch, navrhnout vhodné využití z hlediska prostupnosti a návaznosti procházejících i křižujících pěších i cyklistických obyvatel, nabídku využití v návaznosti na potřeby obyvatel obce i řešení rušivých vlivů přilehlé komunikace.
Část – svah u školy je transformována do terasovitého uspořádání, kdy má každá terasa v jiné výšce různé využití. V horní části u ulice Reynkova je umístěno dětské hřiště, níže je klidná část s dvěma altány a prostorem k posezení. Tyto části jsou prosvětlenější, rovinatější a jsou doplněny okrasnými záhony podél cest. Směrem dolů je charakter tohoto prostoru více lesní. V tomto prostoru je umístěna venkovní posilovna a svah v dolní části je využit jako amfiteátr.
Ve svahu nad potokem je umístěna cesta se smíšeným provozem cyklistů a pěších. U cesty jsou rozmístěny lavičky s vysokými opěradly s výhledem ke klikatícímu se potoku.
Prostor podél silnice je kvůli jejím negativním vlivům pro volnočasové aktivity hůře využitelný, navrženy jsou proto prvky, které absolutní klid nepotřebují. Na ploše nad svahem je skatepark, kterému nevadí vyšší hluk od silnice, zároveň je toto místo poměrně dobře izolované od okolí a nebude tak ani rušit relaxační části. Na druhé straně silnice č.34 je umístěna u křižovatky s ulicí Čelakovského pump-tracková dráha. U cesty na hrázi jsou konzoly s lavičkami ve svahu mezi stromy, které poskytují příjemný pohled na hladinu z vyvýšeného bodu.
Mezi cestami u jižního cípu rybníka je zpevněná plocha pro sezónní bar. Aby bylo možné plochu plně využívat, je k ní potřeba dovést přípojky technické infrastruktury sezónního baru. Na jižním břehu je dále velký altán pro společenské akce, na který navazují drobné objekty zázemí – wc a převlékárny. Stěžejním objektem v této části je cca 70 m dlouhá platforma s dřevěným povrchem – opalovací plošina. Slouží jako doplněk k pláži, k posezení a setkávání je ale možné ji využít i mimo nejteplejší dny. Díky rozdílu nivelet břehu a silnice je zadní strana výrazně zvednutá a tvoří bariéru od intenzivnějšího provozu. Podél východního břehu převládá sportovní funkce, ale je zde i altán a lavičky k rekreaci. Ve východním cípu za opalovací plošinou je venkovní posilovna a v prostoru východního břehu se proplétá mezi stromy terénní běžecká trasa tvořená přírodními překážkami ve formě klád, kamenů, terénních valů atd.
V severní části je řešené území vymezeno korytem potoka, pravděpodobně k realizaci propojky v této trase. Jedná se ale o úzké koryto, které je navíc využíváno zahrádkáři. Realizace propojení by zde proto byla problematická, musely by být udělány terénní úpravy na erozí ohroženém místě. Navíc se vzhledem k bezproblémové trase po stávajících komunikacích jedná o zbytečné opatření. Naopak velmi významné je propojení západního a východního břehu, které by ale znamenalo jejich úpravy a leží mimo řešené území. Možnost obejít rybník dokola by ale výrazně pozvedla jeho atraktivitu.