Imaginario

PARK PODKOVA

         
Park Podkova, veřejné prostranství v centrální části sídliště Vajgar, je jedním ze čtyř páteřních centrálních veřejných prostranství sídliště. Významně se podílí na základní kompozici celého sídliště, jedná se o prostranství významu celé lokality. Parkem v severojižním směru prochází hlavní komunikační pěší trasa celého sídliště spojující přírodní plochy a cesty do přírody po okrajích sídliště. Prochází skrz centrální část sídliště a jeho nejvýznamnější prostranství (Územní studie revitalizace sídliště Vajgar). Studie revitalizace parku „Vajgar – park Podkova“ navazuje na potřebu zvýšení počtu parkovacích stání v místě a na návrh vybudování polozapuštěného parkovacího domu ve východní části parku.
           

PROJEKT

Veřejný park

MÍSTO

Sídliště Vajgar,

Jindřichův Hradec (ČR)

AUTOR

Ing.arch.Tomáš Beneš

Ing. Andrea Junková

Ing.Eva Caithamlová

KLIENT

Město Jindřichův Hradec

FÁZE

Studie

ROK

2023

Koncept parku vychází z vytvoření velkorysého pobytového otevřeného prostoru, oázy odpočinku a klidu uprostřed sídliště, který v sobě kloubí pasivní i aktivní relaxaci. Díky výstavbě parkovacího domu se celá centrální část parku srovná do jedné výškové úrovně. Vyvýšená poloha oproti okolním komunikacím a výsadba stromů a okrasných záhonů po okrajích parku přispěje k vyčlenění parku od okolního prostředí s dominantní dopravní funkcí. Park jako celek je navržen jako pobytový prostor pro obyvatele sídliště. S cílem zabezpečit bezpečnost a čistotu je zde primárně doporučený zákaz volného pohybu psů (pro vybrané veřejné prostory tyto regulativy předkládá územní studie sídliště a zároveň vytváří pro pejskaře přímo určená místa). Samotný park můžeme rozdělit na dvě části charakteristické odlišnými přírodními podmínkami i využitím: východní – prosluněnou část a západní – stinnější část.
Východní, prosluněnou část, tvoří střešní zahrada založena na parkovacím domě. Dominuje jí velkorysé dětské hřiště se širším spektrem herních prvků a zapuštěným pískovištěm. Nad pískovištěm a v okolí prolézačky – dřevěných stupňů jsou umístěny stínící plachty chránící tyto plochy proti přehřívání během horkých dnů. Hřiště ze dvou stran lemují vyvýšené zídky s lavičkami a brána – série pergol porostlých popínavými rostlinami zabezpečující přirozený stín. Ke slunění a relaxaci pro děti i jejich rodiče jsou určené hamaky volně rozmístěné v trávníku. Prostor je na okrajích lemovaný klasickými a vyvýšenými okrasnými záhony s trvalkami, travinami, cibulovinami a několika vícekmennými dřevinami. Ze severní strany, podél parkovacího domu, je v úrovni komunikace vysazena souvislá alej stromů. Západní, stinnější část není ovlivněna výstavbou parkoviště. Centrálním pobytovým místem je zde mlatová plocha s hřištěm na pétanque, vodním prvkem s pítkem a vodními tryskami. Velkorysé lavičky jsou umístěny v místě křížení s hlavní pěší trasou vedoucí skrz celé sídliště. Menší a intimnější místo pro posezení ve stínu najdeme pod dominantním, obyvateli oblíbeným, javorem v západní části. K odpočinku slouží i lavička s výhledem a hamaky u severního okraje. Zejména po okrajích této části a částečně i uprostřed jsou zachovány vzrostlé stromy, které jsou dále doplněné o nově vysazované dřeviny. Volný prostor uprostřed – parkový trávník nabízí prostor pro aktivní i pasivní odpočinek. Pohyb v parku určují hlavní a vedlejší cesty. Hlavní cesty jsou přímé a umožňují rychlý přesun. Ve směru sever – jih protíná park hlavní pěší trasa z barevného asfaltu spojující nejvýznamnější místa a zároveň zlepšující orientaci na sídlišti. Sklon komunikace do 8 % zabezpečuje její bezbariérovost. Kolmo na ni, na jižním okraji parku vede chodník ve směru východ – západ. Je doplněný o několik menších odpočinkových míst s lavičkami a v blízkosti parkovacího domu ozvláštněný okrasnými záhony. Napojení parku a území směrem na jih od tohoto chodníku je kromě hlavní trasy řešeno na stávající cestní síť (pro soulad s územní studií sídliště bude v budoucnosti potřeba vyřešit cestní síť ve všech vnitroblocích směrem na jih od parku). Užší a víc zvlněné cesty uprostřed parku jsou přednostně určeny pro návštěvníky parku. Přidružený prostor nacházející se na centrální pěší trase navazuje na park směrem na jih k dalším důležitým veřejným prostranstvím.
Pěší trasa je oproti stávajícímu stavu vedena ve větší vzdálenosti od vchodů do bytových domů na východě s cílem zajistit obyvatelům víc soukromí. V předprostorech jednotlivých domů vzniká vyhrazený prostor pro obyvatele domů – jsou zde umístěny lavičky, vyvýšené záhony pro pěstování květin obyvateli a sušáky na prádlo. Prostor směrem k zadní straně bytových domů na západě – sídlištní vnitroblok si zachovává stávající charakter, jsou však zde vysazeny další dřeviny. Na okrajích řešeného území na severu a na jihu jsou u hlavní pěší trasy založeny speciální okrasné záhony s funkcí uzlů – míst, které napříč celým sídlištěm poukazují na polohu nejvýznamnějších prostranství. Pro tyto záhony je charakteristické vyšší zastoupení rostlin s efektem v odstínech červené barvy.