Imaginario

CENTRAL PARK VAJGAR

         
Dle definice Územní studie revitalizace sídliště Vajgar se jedná o prostor Páteřní centrální, tedy veřejné prostranství s největší důležitostí tvořící základní charakter lokality. Cílem je podtrhnout velké, otevřené a přehledné prostory a minimalizovat bariéry. Shlukují se zde nejvíce reprezentativní místa v lokalitě s restauracemi a občerstvením, napojená na kulturní centrum / komunitní centrum / s knihovnou, polyklinikou a školou.
 
Prostor je navržen tak, aby poskytl co nejlepší zázemí pro občerstvování, relaxaci, setkávání, trhy, kulturní akce a koncerty, soutěže a sporty bez velkých nároků na plochu. Je zde zákaz volného venčení psů.
           

PROJEKT

Veřejný park

MÍSTO

Sídliště Vajgar,

Jindřichův Hradec (ČR)

AUTOR

Ing.arch.Tomáš Beneš

Ing. Andrea Junková

Ing. Kristýna Haisová

Ing.Eva Caithamlová

KLIENT

Město Jindřichův Hradec

FÁZE

Prováděcí dokumentace

ROK

2024

Koncepce parku je rozdělena do dvou hlavních částí – „městštější“ severovýchodní a parkovou na zbylých částech. Do řešeného území je také přidána část ulice jižně od 3. MŠ, to je z důvodu doplnění parkovacích kapacit, které byly sníženy reorganizací parkoviště u polikliniky.
Právě reorganizací a změnou orientace parkoviště je vytvořen reprezentativní předprostor budovy polikliniky, která z této strany disponuje obchodním parterem. Parkoviště se nově přimyká k protilehlé technologické budově, podél které vede až k restauraci Tankovna a usnadňuje tak také její zásobování. Kvůli již zmíněnému doplnění parkovacích kapacit je reorganizována doprava v klidu v části ulice Sídliště Vajgar jižně od 3. MŠ, kterou je nutné lokálně mírně rozšířit tak, aby po celé její délce mohla být kolmá stání.
V hlavní parkové části území je nově navržena cestní síť a vytvořeny kvalitní předprostory budov. Stěžejní je také pěší trasa – hlavní osa procházející celým řešeným územím. Ta je také jedním z páteřních prvků Územní studie, kde vede od rybníka Vajgar až k cyklostezce vedoucí dále na Otín. V řešeném území se nachází jihovýchodní část této trasy.
Koncepce navrženého území je dána dotčenou a okolní navazující zástavbou. Míra zadlážení odpovídá potřebám propojených předprostorů jednotlivých dotčených staveb a okolních domů. Zpevněné povrchy dlažeb jsou pozvolně napojovány plochami vegetační dlažby a mlatových cest pro podpoření modrozelené infrastruktury. Na parkovišti je použita též propustná dlažba. Hlavní kostru tvoří asfaltové komunikace (běžná živice a probarvený asfalt) pro potřeby dopravní infrastruktury a hlavních pěších tras navazujících na zastávky autobusu. Dílčí předprostory jsou v kompozici doplněny vždy nepravidelným uspořádáním rastrů stromů jednoho druhu stromu, aby celé území působilo kompaktně a propojeně i v podzimním období. Před zdravotním střediskem jsou ponechány dva stávající smrky pro vánoční výzdobu. Plánované trvalko-travinné výsadby u budov jsou uvažovány jako extenzivní smíšené. Centrální část území společně se svažitostí terénu je řešena opěrnými zatravněnými terasami z betonových pohledových zídek, které v místě potřeby obsluhy a HZS pozvolna pokračují v betonové pásy v dlažbě a lemující okrasné záhony pro výsadby. Před ZŠ je betonová zídka navržena jako sedací pro děti a veřejnost.
Předprostory a navazující předzahrádky domů jsou řešeny vyvýšenými modulovými záhony pro možné komunitní pěstování. Vzdálenější společná sousedská posezení u jednoho vzrostlého stromu jsou koncipovány s maloplošnými výsadbami sadovnické zeleně. V tomto prostoru jsou umístěné věšáky / klepače. Pro uchování měřítka jsou zde navrženy vícekmeny a lokálně několik keřů a trvalek pro vytvoření zákoutí. Předzahrádky a předprostory jsou dále propojeny kostrou velkokorunných a středněkorunných druhů dřevin. Navazující původní park je doplněn o několik nových výsadeb kosterních druhů dřevin k současném uspořádání nedávno založených výsadeb a cestní síť. Ve svažité části jsou navrženy tři terénní vlny. Umělecká díla zůstávají, přesunuta je pouze pozice sochy za zdravotním střediskem do záhonu.
Vegetační úpravy jsou koncipovány jako převážně listnaté / opadavé. V nové koncepci je kladen důraz na omezení jehličnatých dřevin a podpoření proměnlivosti kvetení a olistění v průběhu roku, který současný stav a druhová skladba sídlištní vegetace nenabízela. Nové listnaté dřeviny svojí proměnlivostí a druhovou skladbou mimo jiné navazují na městský systém sídelní zeleně ve vzdálenějších lokalitách.